دوشنبه, 7 خرداد 1403
  • ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ 
  • کد خبر : ۱۸۴۳
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب:
جلوگیری از هدر رفت 6 هزار مترمكعب آب در استان
حفر و بهسازی 11 حلقه چاه به منظور عبور از تنش آبی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بخش آب گفت: این اقدامات منجر به جلوگیری از هدر رفت بیش از 6 هزار مترمکعب آب در استان شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، دکتر علی جان صادق پور به ارائه گزارشی از اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان قم در سه ماه نخست امسال در بخش آب پرداخت و گفت: در این مدت بیش از 15 هزار و 346 متر توسعه و اصلاح شبکه توزیع آب در شهر قم و شهرهای تابعه استان با اعتباری بالغ بر 175 میلیارد  ریال صورت گرفته است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با انجام اصلاح شبکه توزیع آب در شهر قم و شهرها و روستاهای تابعه از هدر رفت بیش از 2 هزار مترمکعب آب در ماه جلوگیری شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از بهسازی 2 باب مخزن به حجم 5 هزار مترمکعب  با اعتباری بالغ بر 13.7 میلیارد ریال و کاهش هدر رفت حدود 600 مترمکعب در سه ماه نخست سال جاری خبر داد و اظهار داشت: طی این مدت 5 حلقه چاه شهری و 4 حلقه چاه روستایی نیز  با هزینه اعتباری بالغ بر 2.7 میلیارد ریال بهسازی شد که با اقدامات انجام شده این چاه‌ها حدود 50 درصد افزایش آبدهی داشته‌اند.

وی با اشاره به اصلاحات صورت گرفته بر روی 35 فقره شیرآلات خط انتقال 15 خرداد و هشتاد روستا و 3 عدد سربند بتنی خط انتقال با اعتباری بالغ بر 4.3 میلیارد ریال یادآور شد: با انجام این اصلاحات از هدر رفت بیش از 3 هزار و 700  مترمکعب آب در ماه جلوگیری به عمل آمد.

دکتر صادق پور در ادامه به تشریح چالش‌های پیش روی تأمین آب در استان پرداخت و افزایش متوسط دمای هوا، افزایش مصرف مشترکین و عدم رعایت حد استاندارد مصرف به ویژه در حوزه روستایی، کاهش بارندگی و افت سفره‌های زیرزمینی و آبدهی چاه‌ها، کاهش کیفیت آب چاه‌های آب شرب به تبع کاهش بارندگی و افزایش برداشت، افزایش جمعیت و مهاجرت به استان و به تبع آن رشد آمار تولید و افزایش مهاجرت معکوس به روستاها و کمبود منابع تأمین در حوزه روستایی را از جمله چالش‌ها برشمرد.

وی همچنین به اقدامات شرکت آب و فاضلاب برای مقابله با تنش آبی اشاره و خاطرنشان کرد: بهسازی 9 حلقه چاه آب شرب، بازسازی فیلترهای تصفیه‌خانه قم جهت افزایش توان تصفیه و تولید حفر و راه‌اندازی 2 حلقه چاه جدید، مدیریت و پایش مستمر فشار شبکه توزیع آب شهر قم، اتصال خط انتقال 80 روستا به خط انتقال جدید قم جهت افزایش توان تأمین آب بخش روستایی در پیک مصرف، تعویض شیرآلات فرسوده خط انتقال قدیم قم جهت کاهش ریسک قطع آب از جمله این اقدامات است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در ادامه حفر دو حلقه چاه در مجتمع قنوات، حفر و جابجایی سه حلقه چاه در شهر قم، لایروبی چشمه و قنات‌های روستایی،  بهسازی چاه‌های شرب سطح استان، بازسازی و رفع نشت مخازن روستایی، اصلاح شبکه توزیع فرسوده و... را از جمله برنامه‌های آبفای استان برای مقابله با تنش آبی ذکر کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 21 روستا و یک شهر استان قم با چالش کمبود آب مواجه هستند، گفت: در 4 ماهه نخست سال جاری به 20 روستای استان 2هزار مترمکعب آبرسانی توسط تانکر انجام شده است.

پایان خبر/

امتیاز :  ۳.۰۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0